Українсько-Канадський Дослідчо-Документаційний Центр (Торонто, Канада)

Який вплив мали події Другої світової війни на долю української жінки? На основі усних свідчень – живої історії

Друга світова війна принесла українській жінці багато випробувань.   Спомини й особисті розповіді українських жінок, які  пережили поневолення українських земель і радянськими, і німецькими окупантами, були записані як проект усної історії, прoведений Українсько-Канадським Дослідчо-Документацій-ним Центром (УКДДЦ). УКДДЦ заснував архівний фонд „Друга світова війна й українська жінка”.

Ця  доповідь окреслить  працю УКДДЦ, розкаже про процес збирання інформації й проаналізує дещо із 70 зібраних інтерв’ю. Було зроблено зусилля представити жінок із різних частин України. 

До праці увійшли понад тисячу різних усних історій – це вислід двох окремих проектів і колекцій.

  1. УКДДЦ, в Торонто.
  2. Інститут історичних досліджень при Національному університеті ім. Івана Франка у Львові.

Було виготовлено формальний запитник, і ті особи, що опитували, мали завдання дотримуватися його. Інтерв’ю тривали від однієї до трьох годин. Вони проводилися  українською мовою. Після запису особистої інформації опитуваних ішли питання про події у хронологічному порядку. Головну увагу було приділено рокам Другої світової війни.

Аналіз зроблено на підставі вибірки із 70-ти усних історій. Увага аналізу була звернена на такі теми як:

Жінки – матері,   жертви війни. 22 жінки народили дітей під час, або безпосередньо після війни.

Записані:

Жінки як заручники політичної діяльності їхніх чоловіків.

І нацисти, і совєти практикували принцип колективної вини.

За політичні акції  чоловіків нацисти ув’язнювали їхніх жінок і утримували їх заручниками. Совєти арештовували і виселяли  цілі родини.
- Жінки в УПА.

Із 70 вибраних інтерв’ю 46 вказують на участь жінок в УПА. Вони були медсестрами,  зв’язковими, військовими, постачали харчі, медикаменти та інформацію.

Висновки

Отже, проживаючи на територіях, де відбувалася більшість акцій  східного фронту Другої світової  війни,  українські жінки ставали жертвами обох наїзників – нацистів і совєтів.

Просимо зауважити, що за останніх десять років було проведено кілька проектів записів жіночих розповідей.  У результаті  було опубліковано кілька статей. Жодна з них не висвітлювала вищезгаданих тем.